Hodowanie kur na jajka

>Na każdym kroku możemy spotkać się z wszechobecną chemią, nie tylko w zwykłych środkach, ale też w pożywieniu. Coraz częściej ludzie mający dość trucia się sięgają na półkach po produkty ekologiczne. Już dziś możemy spotkać na naszym rynku ekologiczne jogurty, kasze, mięsa, czy też jajka. Z roku na rok właśnie na te produkty zapotrzebowanie cały czas wzrasta dlatego warto się też zastanowić, czy nie byłby to opłacalny biznes dla nas. Chcąc zająć się ekologiczną produkcją jaj potrzebujemy do tego celu kury. Oczywiście, czym więcej kur będziemy posiadać, tym nasza produkcja będzie bardziej opłacalna, ale zacznijmy od początku. Do założenia tego opłacalnego biznesu potrzebujemy przynajmniej niewielki kawałek ziemi. Jeśli takiego nie posiadamy dobrym rozwiązaniem będzie zakup takiego kawałka na obrzeżach miasta, gdzie ceny ziemi nie są jeszcze wygórowane. Gdy mamy swój kawałek ziemi nasze kury będą potrzebować również swojego miejsca zamieszkania. Kurnik jest najważniejszą inwestycją bardzo potrzebną, by kury mogły znosić jajka.

Kurnik spełnia przede wszystkim dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze jak wspomniałem kurnik ma służyć za pomieszczenie, w którym kury będą znosiły jajka w specjalnie przygotowanych do tego miejscach. Drugą funkcją jaką ma pełnić jest funkcja ochronna. Nasze kury, mimo mocnego upierzenia nie są bardzo odporne na mrozy więć między innymi kurnik ma chronić je przed przymrozkami. Każdy kurnik może być zbudowany z różnych materiałów budowlanych jak np drewno lub cegły. W przypadku kurników drewnianych, są one znacznie bardziej przyjazne naturze, zaś kurnik murowany jest znacznie bardziej wytrzymały. Nasz kurnik w swoim wyposażeniu powinien posiadać zamontowane grzędy, na których nasze kury będą spać, ponieważ wbrew opinii rzadko zdarza się, że nocują w swoim miejscu pracy, czyli w gniazdach. Gniazda są, więc kolejnym ważnym elementem w naszym kurniku, ponieważ właśnie w nich będziemy znajdywać produkt gotowy, czyli jajka. Po za tymi elementami powinniśmy nasz kurnik zaopatrzyć w oświetlenie, poprawiające wydajność naszych kur zimą oraz koryta do karmienia oraz pojenia.

Gdy mamy postawiony kurnik, a chcemy, by nasze kury znosiły ekologiczne jajka powinny mieć szansę wybiegać się i poszukać pożywienia na własną rękę. Dlatego ważne jest też zapewnienie, im wybiegu, dzięki któremu zyskają swobodę w dobieraniu sobie pożywienia. Nasz wybieg powinien być wyposażony w siatkę stalową najlepiej z małymi oczkami, co zapewni naszym kurom bezpieczeństwo przed wszelkimi drapieżnikami. Nasze kury potrzebują również pożywienia. O, ile w okresie od wiosny do jesieni nasze kury mogą się żywić praktycznie tym co same uzbierają, to w zimie musimy zaopatrzyć się w suche ziarno. Sprawdzonym sposobem, stosowanym przez wielu producentów jaj ekologicznych jest pobieranie suchego chleba z piekarni, który można otrzymać za bezcen.

Skąd można wziąć kury?

Mając przygotowany budynek oraz miejsce bytowania potrzebować będziemy przede wszystkim kur. Kury możemy zdobyć na dwa sposoby. Pierwszym jest kupić prosto z wylęgarni, zaś dobrym rozwiązaniem jest wykupić kury prosto z fermy najlepiej zaraz po okresie wielkanocnym. Kury z ferm są sprawdzonymi nioskami, a ich koszt zazwyczaj waha się w okolicy kilku złotych. Gdy nasze kury znoszą duże ilości jaj powinniśmy zająć się ich dystrybucją. Możemy sprzedawać je do sklepów z ekologiczną żywnością lub też na zielonych rynkach. Co pewien okres powinniśmy podnieść wydajność naszej produkcji, dlatego powinniśmy wymienić część naszych kur. Na wiejskie kury powinniśmy znaleźć szybko odbiorców, wystarczy mieć kontakty w środowisku mięsnym lub mieć znajomych Romów, którzy są wielbicielami naturalnej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *