Kolekcjonowanie guzików – czy ma to sens?

Mania kolekcjonerska dotyczyć może praktycznie wszystkiego. Są entuzjaści zbierania znaczków, pasjonaci numizmatyki czy zbieracze autografów. Są też ludzie którzy w swoich zbiorach mają ni mniej ni więcej jak guzik. A raczej całe ich mnóstwo. Pasja kolekcjonerska obejmująca guziki wojskowe praktycznie nie różni się niczym od filatelistyki czy numizmatyki. Ani pod względem wartości co ciekawszych zbiorów, ani ich wartości historycznej. Niejednokrotnie właśnie naleciałości związane z historią mają tutaj znaczenie znacznie większe niż w przypadku np. kolekcji monet. Wydawać by się mogło, że guziki są mało pasjonujące. Zwyczajny dodatek pasmanteryjny nie wydaje się być zbyt intrygujący. Ale to tylko pozory.

Guziki wojskowe to nie tylko element stroju, ale niejednokrotnie bardzo ważna pamiątka wydarzeń. Związek guzika z mundurem jest nie tylko metaforyczny. A mundur to już dziedzictwo narodowe i bardzo ważny symbol martyrologii lub patriotyzmu. Prócz wymiaru dziejowego nie można zapomnieć też o estetyce, jaką zwykle charakteryzują się guziki wojskowe. Zdarzało się bowiem, że nie tylko pagony czy barwa umundurowania była świadectwem o szarży czy przynależności żołnierza. Niektóre z guzików same w sobie stały się swoistą odznaką wojskową, rozróżniającą noszących je wojskowych ze względu na stopień czy specjalizację. Guziki wojskowe zdobione były godłami państwowymi lub symbolami poszczególnych brygad. Stanowią więc nie lada gratkę dla wszelkiej maści kolekcjonerów – szczególnie tych związanych z militariami i historią wojskowości. W aspekcie wartości historycznej i artystycznej można postawić je niemal na równi z numizmatami.

Charakteryzują je bardzo podobne cechy. Guziki wojskowe tak samo jak monety posiadają doniosły wymiar archiwalny oraz posiadają często niemałą wartość artystyczną i tak samo jak w przypadku monet o ich wartości decydować może stan zachowania poszczególnych egzemplarzy. Niektórzy kolekcjonerzy zbierają guziki wojskowe ze szczególnego, interesującego ich przedziału historii, inni specjalizują się w zbiorach poświęconych konkretnym konfliktom zbrojnym lub określonym krajom pochodzenia. Ale czy łatwo jest zdobyć guziki do swojej kolekcji? Nie jest to z pewnością tak łatwe jak w przypadku numizmatów lub znaczków. Winę ponosi za to z pewnością samo zainteresowanie zbieraczy, które w przypadku guzików jest niepomiernie mniejsze niż w np. znaczków pocztowych.

Zbiory guzików zazwyczaj nie mają wymiaru inwestycyjnego oraz wymagają znacznie szerszej wiedzy niż podobne, bardziej popularne sposoby spełniania się w kolekcjonerskim hobby. Niezależnie od tego wciąż rośnie liczba osób zainteresowanych tą tematyką – z pewnością wiele zmienił Internet, który nie tylko rozpropagował samą szczytną idee zbierania guzików wojskowych, ale także niebanalnie przyczynił się do zwiększenia ich dostępności. Komfort płynący z internetowych sklepów i aukcji przyciąga tak samo sprzedających jak i kupców. Kolekcja militarnych guzików to z pewnością gratka dla każdego miłośnika historii wojen, a także nietypowy sposób na fascynujące hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *