Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym

Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym nierzadko stanowi problem dla jego właścicieli. Wynika to z faktu, iż musi ono spełniać szereg warunków praktycznych, a zarazem dobrze komponować się z resztą wnętrza. Jak zatem wybrać odpowiednie lampy na klatkę schodową w domu? Poniższy artykuł jest odpowiedzią na to pytanie.

Klatka schodowa w domu jednorodzinnym jest w większości przypadków niewielkich rozmiarów. Nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbać tak istotną kwestię, jaką jest oświetlenie w tym miejscu. Co więcej, możemy je tutaj zaprojektować, jak chcemy, a więc dopasować je do naszych potrzeb i reszty wystroju. Dlaczego więc nie skorzystać z takiej opcji?

Cechy dobrego oświetlenia na klatkę schodową w domu

Warunki, które musi spełniać ten rodzaj oświetlenia, nie są zbytnio wygórowane. Po pierwsze – całkowita podstawa, czyli wydajność świetlna. Musimy zadbać, by schody były dobrze widoczne podczas korzystania z nich, inaczej narażamy siebie i innych na bardzo bolesny upadek, który może pociągnąć za sobą dalsze konsekwencje. Po drugie – oszczędność. Warto zadbać, aby zaplanowany przez nas system oświetlenia w tym miejscu był jak najbardziej ekonomiczny. Wynika to chociażby z faktu, iż klatka schodowa jest elementem przejściowym domu, co oznacza, że nie spędzamy tam dużo czasu. Po trzecie – design. Oświetlenie klatki schodowej w domu musi dobrze współgrać z kolorem ścian, wyposażeniem i resztą oświetlenia. Co jednak istotne, w przypadku klatek schodowych w domu jednorodzinnym możemy zaszaleć zdecydowanie bardziej niż w przypadku ogólnodostepnych klatek schodowych, więc wszelkie żyrandole, lampy wiszące czy plafony są opcją.

Nowoczesne rozwiązania w każdym domu

Kiedy planujemy system oświetlenia w domu, warto skłonić się ku najnowszym zdobyczom technologii. W przypadku źródeł światła będą to z pewnością LEDy pod każdą postacią. Jeśli zależy ci na klasycznej formie, lecz chcesz wdrożyć nieco nowoczesności to postaw na zwyczajne kinkiety ścienne wyposażone w żarówki LED. Jeśli jednak utrzymujesz swoje lokum w modernistycznym, świeżym stylu postaw na listwy LED montowane na stopniach, które nie tylko oświetlą Ci drogę, ale są także niezwykle oszczędne. Twoje możliwości są jednak dużo szersze niż dwa wymienione przykłady. Wystarczy, że odwiedzisz zaufany sklep internetowy i poszukasz inspiracji.

Taśmy LEDowe są coraz śmielej wykorzystywane do aranżacji oświetlenia na klatkach schodowych. Można dzięki nim uzyskać niesamowite efekty wizualne, nie tracąc przy tym ani trochę praktyczności.

Nie samymi żarówkami oświetlenie stoi. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić, możesz wyposażyć oświetlenie klatki schodowej w domu w precyzyjny czujnik ruchu, który włączy światło tylko wtedy, gdy rozpozna, że ktoś zbliża się do schodów. Kiedy przez kilka sekund po włączeniu światła czujnik nie wykryje żadnego ruchu – lampy zostaną wygaszone. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga od nas szczególnej uwagi, gdyż czujniki powinny być skierowane tak, aby nie rozpalały światła wtedy, gdy ktoś przechodzi obok schodów, lub porusza się znacznie dalej.

Możesz także zamontować popularne rozwiązanie w postaci podwójnych przełączników na obu końcach schodów, co pozwoli Ci na pełną kontrolę oświetlenia w tym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zapalić światło, kiedy zaczynasz wchodzić/schodzić po schodach oraz zgasić je, gdy dotrzesz już na parter/piętro, bez obaw, że w środku drogi ogarną Cię egipskie ciemności.

Oryginalne oświetlenie w domu

Pamiętaj, aby niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie oświetlenia na klatce schodowej w domu się zdecydujesz, zawsze korzystać z ofert sprawdzonych, zaufanych sklepów. Tylko wtedy masz pewność, że zakupione przez Ciebie elementy oświetleniowie są w pełni sprawne i oryginalne, a co za tym idzie przetestowane i bezpieczne. Nie ryzykuj pożaru czy zwarcia w instalacji elektrycznej, a do samego montażu najlepiej skorzystaj z pomocy fachowców, którzy z pewnością wykonają swoją pracę z dbałością o szczegóły.

1 thought on “Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *