Śmieszne memy o miłości i związkach – dlaczego są popularne

Miłość, proces zakochiwania się i wchodzenia w związki jest czymś, co towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, więc nie powinno nas dziwić, że memy dotyczące tych tematów cieszą się tak wielką popularnością. W końcu opisują nas samych, nasze słabostki i radości, i wielokrotnie robią to dużo trafniej, przez co nie wymagają wykorzystywania dużej ilości słów. Ludzie, dzięki połączeniu obrazu i słowa, w mig rozumieją, o co chodzi. Tym bardziej że temat jest każdemu z nas wyjątkowo bliski.

Czym jest mem?

Jeśli ktoś nie zna odpowiedzi na to pytanie, spieszymy z wyjaśnieniem: mem w swojej tradycyjnej formie jest sposobem wyrazu powstałym w internecie, który składa się z części ikonograficznej (obrazka) oraz tekstowej (jego opisu), co łączy się w jedną, często humorystyczną całość. Opisywane przez nas memy o miłości będą więc internetową sztuką poświęconą zakochaniu się, związkom i wszystkim, co z tym związane.
Memy możemy podzielić również ze względu na stopień ich zaawansowania. Najprostsze składają się z jednego obrazka i tekstu podzielonego na dwie części (górną – ponad obrazkiem oraz dolną – pod obrazkiem), odnoszącego się bezpośrednio lub pośrednio do tego, co widzimy. Jednak z czasem memy ewoluowały i zaczęły się rozwijać, a nieskończone możliwości graficznego porozumiewania się między sobą sprawiają, że ciągle trafiamy na nowe twory, czasem składające się nawet z paru obrazków, co czyni z nich coś w rodzaju prostych komiksów.

Dlaczego memy o związkach są tak popularne?

Bardzo dużą częścią odpowiedzi na to pytanie jest poruszony już pobieżnie fakt, że są to tematy bliskie każdemu człowiekowi, a więc każdy użytkownik internetu może się do nich odnieść. Ale to nie jedyny powód ich popularności.

My, ludzie, mamy tendencję do wyśmiewania problemów, pokazywania ich w krzywym zwierciadle albo kpienia z nich, co pomaga nam sobie z nimi radzić. Właśnie dlatego śmieszne memy o miłości mają takie branie – pozwalają nam się uśmiechnąć, nawet jeśli temat jest poważny. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że memy są rodzajem współczesnej terapii grupowej, która odbywa się w internecie. Nieraz bowiem udowadniano, że tworzenie pomaga radzić sobie z problemami, a sztukę popularną, którą są memy, może tworzyć każdy.

Jak zostać twórcą memów?

Prawdę mówiąc, wystarczy dobry pomysł i obrazek, który nam pod niego podpasuje. Dobre memy o parach pozwolą nam nawet zdobyć popularność wśród społeczności internetowej, a najlepsze z memów stają się szeroko znane i ludzie chętnie dzielą się nimi w różnych miejscach sieci. Dla twórcy takiego mema jest to oczywiście wielka radość, gdyż jego małe dzieło zostało pozytywnie przyjęte przez rzesze ludzi.

Każdy, kto chce spróbować swoich sił w tej sztuce, a nie widzi mu się samodzielne tworzenie mema w programie graficznym, może skorzystać ze strony udostępniającej prosty kreator tychże, np. redmik.pl. Korzystając z niego, wystarczy, że wgramy interesujący nas obrazek, dopiszemy do niego tekst, a kreator zoptymalizuje całość za nas. W efekcie otrzymamy nasz pierwszy (a może już któryś z kolei) mem.

Co to są demotywatory?

Jest jeszcze jeden gatunek memów, który określa się mianem demotywatorów. Jak sama nazwa wskazuje, jest to twórczość poświęcona sprawom, które raczej nie wywołają w nas radości, a jeśli już, to śmiech przez łzy. Demotywatory miłosne będą więc memami, które pokazują ciemne strony miłości i związków. W przeważającej liczbie przypadków nadal będą robiły to w sposób humorystyczny, ale wciąż będziemy mieli do czynienia z tematami niezbyt motywującymi.

Jednak ostatecznie wszystko sprowadza się do tego samego: wywołać uśmiech na twarzy swojej, a także innych użytkowników, którzy trafią na naszego mema. Jest to również dobrzy sposób na uwiecznienie jakiejś osobistej sytuacji, którą zrozumieją tylko znajomi lub nasza druga połówka. Możliwości są nieograniczone, o czym możemy się przekonać, przeglądając twórczość innych, na przykład na stronie redmik.pl, na której również możemy dzielić się naszą twórczością, a także udostępniać i oceniać już powstałe memy.

1 thought on “Śmieszne memy o miłości i związkach – dlaczego są popularne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *