Numizmaty warte zbierania

Monety inspirują ludzkość od niepamiętnych czasów. Kolekcjonerów przybywa z roku na rok. Popularnością cieszą się numizmaty srebrne i złote, ale nie tylko. Bardzo chętnie kolekcjonowane są też różnego rodzaju monet okolicznościowe. W Polsce do takich należą zapewne nowe monety emitowane przez Narodowy Bank Polski. Służą one zwykle uczczeniu znaczącego wydarzenia w dziejach narodu czy ważnej postaci. Nawiązują zwykle motywem do takich dziedzin jak kultura, nauka, sztuka czy sport. Wśród takich monet znaleźć możemy monety kolekcjonerskie, które bite są najczęściej z najbardziej wartościowych metali jak złoto i srebro. Drugim rodzajem są nowe monety obiegowe o wartości 5 złotych. Stanowią one niezwykle cenne uzupełnienie zbiorów każdego kolekcjonera z wielu względów.

Zwykle bowiem bywają specjalnie zdobione poprzez wykorzystanie różnych materiałów, do których zaliczają się na przykład bursztyn, drewno czy szkło. Najczęściej są też dodatkowo pakowane. Monety ze złota spotyka się zwykle w specjalnym etui, nowe monety srebrne zaś – w dedykowanych blistrach. Każde takie opakowanie zawiera też odpowiedni certyfikat wzbogacony licznymi wiadomościami na temat danej monety. Metale, z których wykonuje się omawiane monety są najszlachetniejsze. Za tym idzie oczywiście wartość monet, która w przypadku monet kolekcjonerskich jest wyższa niż widoczny nominał. Po koniec każdego roku Narodowy Bank Polski opracowuje specjalny plan emisyjny, w którym zamieszcza informacje, jakiego rodzaju nowe monety ujrzą światło dzienne w przyszłym roku. Dla kolekcjonerów to oczywiście doskonałe źródło informacji, pozwalające lepiej zaplanować powiększanie swych zbiorów.

Wśród monet mających zostać wyemitowanych w danym roku można znaleźć zarówno takie, które są rozpoczęciem lub kontynuacją serii z zeszłych lat, jak i całkiem nowe, określane jako tematy indywidualne. Oczywiście zawsze są to tylko plany i mogą ulec z różnych przyczyn zmianom. Warto jednak wymienić choć kilka przykładów, by podkreślić jak cenne mogą być dla pasjonatów numizmatyki tego rodzaju nowe monety. Bardzo oczekiwane przez nich są zawsze uzupełnienia serii, jak na przykład Skarby Stanisława Augusta, Odkryj Polskę czy Zwierzęta świata.

Tematy indywidualne podejmowane są zwykle w związku z rocznicą urodzin ważnej osobistości czy wydarzeniem historycznym o ważnej randze, przykładem może być 600. rocznica urodzin Jana Długosza. Taką monetę NBP planuje wprowadzić do obiegu w sierpniu tego roku. Oprócz tego, że nowe monety okolicznościowe, a wśród nich kolekcjonerskie, stanowią obiekt niezwykle pożądany przez miłośników numizmatyki oraz inwestorów, pełnią równorzędnie funkcję normalnego środka płatniczego. Wartość oczywiście zawsze jest określona przez nominał.

Z kolei na wartość tych monet na rynku numizmatycznym ma wpływ wiele czynników, między innymi to jak bardzo są one oczekiwane przez kolekcjonerów i ilu z nich rzeczywiście zamierza taką monetę nabyć. Dodatkowo ceny są też podbijane przez ludzi, pragnących zakupić nowy okaz tylko po to, aby ulokować swój kapitał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *