Czym kierować się podczas wyboru hostingu?

Wiele osób zastanawia się, jaki hosting jest najlepszy. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oczywistym jest, że łatwiej podjąć jest decyzję, gdy nasz budżet jest niemal nieograniczony. Dobry hosting to taki, który jest niezawodny i wydajny, a jednocześnie ekonomiczny. Wiele zależy od rozmiaru naszej działalności. Największe potrzeby mają e-sklepy o średnim i dużym ruchu użytkowników. Jak wybrać odpowiedni hosting? Poniżej przedstawiono sprawdzone porady.

Rodzaj serwera

Serwer bezpośrednio wpływa na działanie witryny. Istotnym jest to, aby gwarantował nam komfort, a także był dobrze dopasowany do indywidualnych wymagań. Do dyspozycji mamy trzy najpopularniejsze rozwiązania: hosting współdzielony, serwer VPS oraz serwer dedykowany.
Hostingi współdzielone polegają na dzieleniu się zasobami serwera z innymi użytkownikami. Oznacza to, że nie mamy pełnej swobody w dopasowywaniu serwera do własnych wymagań. Jest to raczej opcja dla witryn, które nie potrzebują zbyt dużych zasobów.
Serwer VPS jest o wiele wydajniejszy od hostingu współdzielonego. W tym przypadku nadal nie mamy serwera „na własność”, jednak posiadamy jego wydzieloną część. Dużym atutem jest fakt, że samodzielnie ustalamy parametry jego pracy.
Serwer dedykowany to rozwiązanie dla prężnie rozwijających się projektów m.in. z branży e-commerce. Możemy tutaj pozwolić sobie na mocno zaawansowaną stronę internetową. Ryzyko przeciążenia serwera niemal nie istnieje. Nie musimy również dzielić się zasobami z innymi, a więc mamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z serwerem.

Uptime – gwarancja dostępności serwera

Niemal każdy serwer wymaga prac konserwacyjnych, czy też aktualizacji oprogramowania. Nie da się więc uniknąć przerw w jego funkcjonowaniu. Zaleca się jednak, aby Uptime, czyli parametr dostępności serwera był wyższy niż 99,5 %. Oznacza to, że ewentualne przestoje w działaniu strony nie będą większe niż 90 minut miesięcznie. Ważne jest również to, aby wszelkie prace administracyjne odbywały się w godzinach najsłabszego ruchu na stronie (zwykle w późnych godzinach nocnych lub nad ranem).

Dostępność kopii zapasowej

Bardzo ważne jest to, aby dostawca hostingu gwarantował nam systematyczny backup danych. Da nam to poczucie bezpieczeństwa. Nawet, jeśli nasza witryna stanie się ofiarom hackerów, to bez najmniejszego problemu przywrócimy stronę do wcześniejszego stanu. Pamiętajmy o tym, aby regularnie tworzyć kopię zapasową (najlepiej codziennie). Ułatwieniem jest automatyczne generowanie backupów. W ten sposób zaoszczędzimy sporą ilość czasu.

Bezpieczeństwo danych

W przypadków serwerów dedykowanych oraz VPS ryzyko przejęcia danych przez nieupoważnione osoby jest minimalne. Znacznie gorzej jest w przypadku hostingu współdzielonego, gdzie poziom bezpieczeństwa jest niższy. Dobrze jest, aby dostawca hostingu pozwalał nam na wykupienie certyfikatu SSL. Szyfrowanie danych stało się podstawą w każdym miejscu, gdzie podaje się dane osobowe i prywatne informacje (np. w sklepach internetowych).