Jak zabezpieczyć przedmioty przed przeprowadzką

Zmiana miejsca zamieszkania jest ważnym punktem granicznym w życiu każdego człowieka. Nie jest to sprawa prosta, ponieważ zazwyczaj wymaga poświęcenia masy czasu na czynności z przeprowadzką związane. Istnieje wiele rzeczy koniecznych do wykonania, ale najtrudniejsze zdaje się być przewiezienie mienia do punktu docelowego. W takim razie, jak się spakować do przeprowadzki?

Zanim zaczniesz się pakować, to zajmij się powiadomieniem różnych urzędów. Dzięki temu w połowie pracy nie przypomnisz sobie o konieczności odwiedzenia np. banku, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego itd. Niezależnie od tego, jak daleko musisz się przenieść, powinieneś trzymać się pewnych zasad, dzięki którym przeprowadzka nie będzie tak straszna.

Przed rozpoczęciem pakowania musisz zaopatrzyć się w konieczne materiały. Skąd wziąć kartony do przeprowadzki? Istnieje wiele możliwości. Czasami materiały może dostarczyć firma przeprowadzkowa, jeżeli chcesz skorzystać z jej usług. W internecie nie brakuje też licznych sklepów, w których można zamówić pudełka w różnych rozmiarach. Znaleźć w nich można też potrzebne „wypełniacze”, czyli np. folie bąbelkową itd. Koniecznie zaopatrz się także w pisak, którym będziesz oznaczać pakunki. W przeciwnym wypadku trudno Ci będzie się rozpakować w nowym mieszkaniu.

Najtrudniej jest z przedmiotami delikatnymi

Kiedy pakuje się książki, ubrania, płyty itd., to nie jest to nic skomplikowanego. Dużo trudniej jest z przedmiotami delikatnymi, takimi jak lustra, naczynia itd. Jak zapakować szklane elementy? Przede wszystkim należy zadbać o to, by były dokładnie owinięte folią bąbelkową. Dzięki temu można np. ceramiczne miski włożyć jedną do drugiej. Dlaczego folia jest konieczna? Podczas przewożenia samochód powoduje drgania. Jeżeli delikatne elementy dotykałyby się, większe turbulencje mogłyby spowodować uszkodzenie. Lustro pakuje się podobnie, jednak z racji na swój gabaryt (oczywiście, jeżeli jest duże), wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Najlepiej jest z przodu oraz tyłu umieścić płytę styropianu. Nie są one drogie, a doskonale zabezpieczają delikatne elementy, ponieważ absorbują drgania, ale są także sztywne, przez co niewielkie uderzenie nie spowoduje uszkodzenia przewożonego lustra.

Nie można zapominać o przedmiotach drogocennych, takich jak dzieła sztuki. W przypadku obrazu można pozwolić sobie na wyjęcie go z ram i zwinięcie w rulon. Kiedy jednak budowa tego nie umożliwia, postępuje się tak samo, jak w przypadku lustra. Inne cenne rzeczy natomiast (np. rzeźby) wymagają zakupu drewnianej skrzyni. Nie jest ona tak tania, jak karton, ale zapewnia znacznie lepszą ochronę. Należy umieścić w środku wypełniacz, włożyć przedmiot i zasypać go dokładnie. Dlaczego? Jeżeli w opakowaniu zostanie luz, to zawartość może się przemieszczać podczas jazdy, co również spowoduje zniszczenie (np. wspomniana rzeźba uderzy w drewniany bok skrzyni).

Nierzadko ludzie posiadają także cenne sprzęty RTV i AGD. Na przykład lodówka wymaga wyjęcia wszelkich półek, ponieważ te dzisiaj tworzy się ze szkła, a więc mogą się stłuc w transporcie. Należy je wyjąć i umieścić w osobnym pudełku. Drzwiczki natomiast trzeba przykleić taśmą do reszty obudowy, by się nie otworzyły podczas jazdy samochodem. Co ważne, lodówka nie powinna jechać na swojej tylnej części, ale na boku. W przypadku pralki natomiast należy pamiętać o jej ułożeniu w samochodzie – musi ono być pionowe. Obydwa sprzęty powinno się też owinąć folią bąbelkową. Inne urządzenia, o ile nie posiadają ruchomych elementów, można pakować tak samo, jak lustra, szklanki itd. Najważniejsze jest zabezpieczenie wspomnianych części, by nie przemieszczały się w samochodzie.

Najbezpieczniej dla przewożonego mienia jest dobre ułożenie w samochodzie. Zasada jest prosta, na dole powinny się znaleźć cięższe, i bardziej wytrzymałe dobra, a wyżej te delikatne i lżejsze.

Co natomiast z większymi meblami i instrumentami (zabytkowa szafa, fortepian itd.)? Tutaj najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów. Samodzielne przewożenie takiego mienia może być zbyt niebezpieczne. Fachowcy z firmy przewozowej często mają do czynienia z takim towarem, dlatego dysponują odpowiednimi materiałami zabezpieczającymi, a także wiedzą na temat przewożenia cennych przedmiotów. Bardzo istotne jest także ubezpieczenie, którym zostają objęte transportowane przedmioty. Z tego powodu znacznie lepszym sposobem na przeprowadzkę jest skorzystanie z usług firmy przewozowej, zamiast trudzić się samodzielnie. Do tego specjalistów zawsze przyjeżdża kilku, dlatego zapakowanie pojemnego samochodu transportowego przebiega szybko. Pojazd osobowy niestety nie jest wystarczający do tego, by zabrać wszystko podczas jednego kursu. Do tego dochodzi zmęczenie jazdą, jak i konieczność samodzielnego zapakowania oraz rozpakowania ładunku.

Jeżeli pragniesz aby twoje przedmioty zostały prawidłowo zabezpieczone oraz przetransportowane na miejsce skorzystaj z usług firmy Max przeprowadzki – przeprowadzki domów i mieszkań