Co trzeba wiedzieć na temat Peru?

Współczesne Peru to państwo położone na terenie dawnego imperium Inków. Od strony północnej kraj ten sąsiaduje z Ekwadorem i Kolumbią, od strony wschodniej z Brazylią, południowo-wschodnią granicą Peru jest granica z Boliwią, południową z Chile. Od strony zachodniej kraj sąsiaduje z Oceanem Spokojnym. Stolicą kraju jest Lima. Z wielkiej przeszłości imperium Inków przetrwały do naszych czasów ruiny obronnych twierdz, ruiny świątyń, tajemnicze naskalne rysunki. To wszystko przyciąga do kraju wielu turystów.

Najbardziej znanym miejscem nie tylko w Peru, ale na terenie całej Ameryki Południowej jest Machu Picchu. Są turyści, którzy wybierają się do Peru tylko po to, aby zobaczyć to miejsce. Do Machu Picchu najłatwiej jest dostać się z miejscowości Cuzco, skąd do zaginionego miasta Inków kursują pociągi i autobusy. Tajemnicze miasto zostało odkryte w roku 1911 przez archeologa Hirama Binghama. To on nadał także nazwę miastu. Nazwa miasta jest jednocześnie nazwą znajdującej się w jego sąsiedztwie góry i oznacza „stary szczyt”. Samo miasto zostało zbudowane na grzbiecie Andów, z 3 stron otoczone jest przez rzekę Urubamba, z kolejnej otacza je góra Huayana Picchu. Teren, który zajmuje miasto robi duże wrażenie: miasto zajmuje powierzchnię 5 km kwadratowych. Zwiedzanie ruin można rozpocząć bardzo wczesnym rankiem, już o godzinie 6 rano. Bilety warto zarezerwować wcześniej, gdyż liczba wpuszczanych turystów jest limitowana. Może się więc okazać, że bez wcześniejszej rezerwacji nie uda nam się znaleźć w grupie szczęśliwców. Istniej także możliwość wejścia na szczyt Huayana Picchu. Tutaj też warto dokonać wcześniejszej rezerwacji. Wiele osób decyduje się dotrzeć do Machu Picchu liczącą 45 km długości trasą trekingową Inca Trail. Jego pokonanie zajmuje 4 dni. Samo Cuzco także jest miejscem interesującym z punktu widzenia turystów. Jest tutaj wiele interesujących zabytków architektonicznych, z których część pochodzi z czasów imperium Inków. Wielu osobom Peru kojarzy się również z położonym na granicy z Boliwią jeziorem Titicaca. Atrakcją jeziora są przede wszystkim liczne wyspy. Wiele z nich to wyspy sztuczne.

Sezon turystyczny w Peru trwa przez 3 miesiące: od lipca do września. W tym okresie w kraju jest najwięcej turystów. Poza tymi miesiącami raczej rzadkością są tłumy turystów. Wyjeżdżając do Peru bez pośrednictwa biura podróży najłatwiej i najtaniej będziemy mogli poruszać się po kraju korzystając z komunikacji autobusowej. Standard autobusów, a tym samym i cena biletów, jest zróżnicowana. Najdroższymi autobusami, ale zarazem autobusami o najwyższym standardzie są autobusy turystyczne. Są one wyposażone w klimatyzację, a pasażerowie mogą liczyć w nich na posiłek. W miejscowościach cieszących się popularnością wśród turystów czeka wiele miejsc noclegowych w hostelach, posadas, hotelikach. Wszystkie są bardzo czyste, jedynym minusem może być brak ogrzewania. Zawsze jednak osoby, którym jest zimno spać mogą bez żadnej dodatkowej opłaty otrzymać dodatkową kołdrę lub koc.

1 thought on “Co trzeba wiedzieć na temat Peru?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *