Muzea – czy są ciekawe?

Wycieczka do muzeum sztuki dla wielu osób są czymś strasznie nudnym i po prostu niewyobrażalnie zbędnym. Niestety w okresie szklonym muzea zawsze są głównym punktem wycieczek. O ile trafi się nam ciekawe muzeum, w interesującej nas tematyce, to może naprawdę sporo zyskać, ale jeśli po raz 3 jednego dnia oglądamy muzeum na temat wojny, która średnio nas interesuje to może być bardzo ciężko.

Do tej pory w Polsce muzea kojarzyło się z nudą. Jednakże organizatorzy takich miejsc zaczęli czerpać inspirację z muzeów za granicą, gdzie człowiek mógłby siedzieć cały dzień i wciąż byłoby mu mało. Muzea w naszym kraju powiewały nudą. Albo wiszące sztywno obrazy, albo spakowane w gabloty pamiątki. Niczego nie można dotykać, ani sprawdzić jak działa. Jednym słowem brak radości zwiedzania.

Muzea w innych krajach stawiały na poznanie. Jednym z najciekawszych miejsc w Europie jest chyba muzeum Nauki i Sztuki w Wielkiej Brytanii. Można tam wszystkie dotknąć. W specjalnie przygotowanym miejscu poczuć trzęsienie ziemi, czy start samolotu. W pomieszczaniu z lustrami można sprawdzić siebie w różnych rozmiarach. Doznania po wizycie w takich muzeach są naprawdę wspaniałe.

Muzea w Polsce przez wiele lat nie serwowały nam takich atrakcji. Dopiero muzea w Warszawie, czy w Toruniu, zaczęły zmieniać swoje oblicze. Teraz wizyta w muzeum jest przygodą, którą każdy uczeń, czy osoba dorosła zapamięta.

W Polsce mamy też bardzo zaniedbane muzea, o których zapomniano, nie mają one dotacji, aby pokazać, to, co trzymane jest gdzieś głęboko w skrzyniach. Jak ratować takie muzea? Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie. Na pewno nie jest to proste i tanie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, że państwo wydaje pieniądze na jakieś zbędne nam świątynie i miejsca, do których nikt się nie uda, sprawa wydaje się prostsza. Muzea powinny być otwarte dla ludzi, każdy powinien mieć prawo pójść do takiego muzeum i za niewielkie pieniądze, a nawet za darmo, jak to jest praktykowane w innych krajach obejrzeć wspaniałe artefakty, pamiątki czy inne interesujące rzeczy.

Muzea w naszym kraju to często miejsca, w których jest smutno, przewodnik po latach pracy w jednym miejscu nie ma ochoty oprowadzać kolejnej wycieczki i robi to bez pasji. Jak więc bez pasji przedstawić historię? Wydaje się to niemożliwe i tak właśnie jest. Brakuje nam też przewodników znających inne języki. Tylko w największych muzeach w Polsce przewodnik posługuje się jakimś językiem obcym lub po prostu można wypożyczyć nagranie, na których znajdziemy przydatne informacje. Warto dodać, że w innych krajach to w zasadzie niezbędny element.

Bardzo często zwiedzanie muzeum to domena wycieczek, ale tych szkolnych. Rodzice nie zabierają swoich dzieci do muzeum, również ze względu na wysokie ceny biletów. To jest kolejny minus, jaki mają muzea w Polsce. Wygórowane ceny za wejście. Inwestycja nie może zwrócić się w rok, a chyba na to liczą zarządcy tych miejsc W innych krajach wstęp do muzeum bardzo często jest darmowy lub wystarczy jeden bilet na wszystkie muzea w mieście. W Polsce spotkanie takiej promocji to spotkanie z cudem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *